Türkiye'nin en çok ziyaret edilen gezi sitesi.
 » UÇARSU ŞELALESİ, YEŞİLGÖL, GÖMBE < Akdeniz < Anasayfa
Çocukluğumdan bu yana uğramadığım Fethiye'ye nihayet yolum düşmüştü. Köyümde sıkı bir kahvaltının ardından ajandamda notlarımı karıştırmaya başladım. Ajandamda bir not çok dikkatimi çekti Gömbe yaylasında Uçarsu ve Yeşilgöl ziyareti yazıyordu.

Hemen GPS'imi açıp bulunduğum noktaya mesafesine baktım. 90 km civarında görünmesi piyangodan para çıkmış gibi mutlu olmama neden oldu.

Bir süre araba ile mi motor ile mi gitmek arasında karar veremesem de motorumu çalıştırdım ve Arsa köy tarafından Gömbe yaylasına gitmek için yolculuğa başladım.  Bu yolu Gps üzerinde biraz zor bulabilirsiniz yol orman yolu dar bazı noktalarda derelerin içersinde dalıp geçmeniz gerekiyor bu aslında benim için oldukça hoş bir durum bana mutluluk veriyor fakat siz ben rezil olmak istemiyorum sıkıntıya gelemem diyorsanız Kaç – Elmalı yolunu takip edebilirsiniz.

Yeşilgöl, Gömbe

Çam ormanlarının yeşili arasında motorumla tırmanıyorum beklide daha birkaç km yol aldım daha Bağlıağaç köyünü yeni geçtim şimdilik yolumuz asfalt ve güzel. Arsa köyün ardından bir süre iniş başlıyor burada yavaş yavaş üzüm ve elma bahçelerini seyrederek devam ediyorum. Yol gittikçe daralmakta ama keyifli geçiyor.

Gömbe Yaylası

İniş sürecinin sona ermesinden sonra ara sıra derelere dalıp geçiyor motorumun egzozundan cass diye seslerin geldiğini duyabiliyorum. Tırmanma süreci başlıyor dağlardan sedir ağacının kokusu gelmeye başlıyor yükseldikçe yanınızda bu ağaçlar sizin yolculuğunuza eşlik ediyor.

Uçarsu Şelalesi, Gömbe

Gömbe yaylasına vardığımda ta uzaktan gelen Şelalenin sesi yankılanıyor göz ucunla seçebiliyorum. Burada bir çay molası verip tekrar şelaleye ve Yeşil göle doğru tırmanmaya başlayacağım. 7 kmlik yolculuğumuz dar ve tırmanışlarla devam ediyor yükseklere çıktıkça Uçar suyun sanki serinliği yüzümüze yansıyor. Önce şunu hatırlatmak istiyorum burası hala bakir bir doğal yapıya sahip ve sizlerin keşfini bekliyor.

Yeşilgöl, Gömbe

Bu şelale 60 metre yükseklikten muhteşem bir görsel şölen ile dökülüyor araç ile hemen yanına kadar varamıyorsunuz ben motorumu bırakıp 500-600 metre kadar yürümek zorunda kaldım. Bu şelale aynı zamanda Alevi vatandaşlarımız tarafından kutsal su olarak bilinmektedir.

Uçarsu Şelalesi, Gömbe

Burada birkaç resim çekiyor ve Yeşil göle doğru devam ediyorum. Tam olarak bilmesem de birkaç km daha yol aldım ve Yeşilgöl’e çıktım. Bu gölde hemen dikkatimi çeken etrafta hiç ağaç yok ama göl suyu yemyeşil. Burası bir kriter gölü ve yaklaşık 50 dönüm. Göl suyu buz gibi soğuk ve içilebilir durumda.

Gömbe dağları

Etraf kamp ve piknik için çok harika fakat çadır kurmanız zorunlu gibi çünkü burası denizden 1700 metre yükseklikte ve özellikle akşamları oldukça soğuk olabiliyor.

 » YORUMLAR
 » CEVAP YAZ
© 2006 - 2014  GezginGozuyle.com
GezginGozuyle.com web adresinde bulunan tüm içerik ve görseller GezginGozuyle.com editör ve yazarları tarafından büyük bir emek karşığında hazırlanmaktadır. GezginGozuyle.com editör ve yazarlarından yazılı izin alınmadan kısmen dahi olsa kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.